استفاده از بتن غلطکی در محوطه سازی پست 400/63 كيلوولت هاتف اصفهان
 شنبه 28 مهر 1397       گروه : اخبار عمومی       تعداد بازدید : 345 بار
در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اجرای اقتصاد مقاومتی و با هدف صرفه جویی در هزینه ها و نیزاستفاده از تکنولوژی...

برای اولین بار در صنعت برق کشور و باهدف جایگزینی بتن و اسفالت

استفاده از بتن غلطکی در محوطه سازی پست  400/63 كيلوولت هاتف اصفهان

در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اجرای اقتصاد مقاومتی و با هدف صرفه جویی در هزینه ها و نیزاستفاده از تکنولوژی جایگزین آسفالت ،محوطه سازی پست 400 به 63 کیلوولت هاتف اصفهان با صرفه جویی معادل 750 میلیون تومان با سیمان غلطکی اجرا گردید.

به گزارش روابط عمومی برق منطقه ای اصفهان مهندس موسی رضایی مدیرعامل این شرکت در جریان بازدید از اجرای این بتن در پست هاتف گفت: تاریخچه استفاده از بتن غلطکی (RCCP) به سال 1943 و استفاده در باند فرودگاه واشینگتن باز میگردد اما حدود دو دهه است که پروژه‌هاي متعدد روسازي در آمريکا و کشورهاي اروپايي نظير فرانسه، اسپانيا، آلمان، استراليا، هندوستان و ژاپن با این نوع بتن اجرا شده است و روند استفاده از آن همچنان در حال گسترش است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای اصفهان افزود:با هدف کم کردن هزینه ها و استفاده از تکنولوژی جایگزین با همکاری گروه پژوهشی فناوریهای نوین در مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان طرح اجرای بتن مذکور در دستور کار قرار گرفت.

مهندس موسی رضایی اذعان داشت :حجم کل کارقابل اجرا در پست 400 به 63 کیلوولت هاتف 17 هزار متر مربع بوده که تاکنون 13 هزار متر مربع (در 12 روز کاری) روسازی انجام شده است و برآورد هزينه کل روسازی حدود 550 ميليون تومان بوده که نسبت به هزينه اجرای روسازی با آسفالت که بالغ بر1 ميليارد و 300 میلیون تومان است 750 میلیون تومان صرفه جویی شده است.

وی علاوه بر صرفه جویی صورت گرفته مزایای استفاده از این نوع بتن را افزايش مقاومت خمشي و استحکام سازه اي ، دوام بيشتر در برابر شرايط آب و هوايي گرم ، دوستدار محيط زيست به دليل عدم استفاده از قير، عمر مفيد 2 تا 3 برابر روسازي آسفالتي سنتي ،کاهش ضخامت لايه هاي روسازي ، هزينه اجراي کمتر و سرعت اجراي يکسان معرفی نمود.

مهندس موسی رضایی ادامه داد: تستهای انجام شده جهت پیاده سازی این بتن در پست هاتف شامل تست CBR زير اساس موجود در منطقه ( 67 درصد) ، تعيين منحنی دانه بندی ،آزمايش لس آنجلس ،آزمایش شيميايي خاک ،تعيين PI (حد خميری) ،تعيين SE ماسه مصالح بتن و  محاسبه ضخامت بتن بر اساس پارامترهای مذکور و بار ترافيکی بوده و ضخامت بتن در خیابان اصلی پست 15 سانتی متر و در خیابانهای فرعی12 سانتی متر بدست آمده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای اصفهان ابراز امیدواری نمود با توجه به مزایای بتن غلطکی و صرفه جویی قابل توجه این

تکنولوژی نسبت آسفالت ،تمهیدی اندیشیده شود تا درمحوطه سازی طرحهای آتی صنعت برق کشور این بتن جایگزین آسفالت گردد.

شایان ذکر است پست 400 به 63 کیلوولت هاتف در زميني به مساحت 25 هکتار در شرق اصفهان و درکیلومتر 55 جاده اصفهان - کوهپایه با اعتبار ارزي بالغ بر22/8 ميليون يورو و ريالي 112 ميليارد ريال با تسهیلات بانك توسعه اسلامي در حال آماده سازی بوده و تا کنون 90درصد پیشرفت داشته است.


خبرنگار: رضا عارضی


اخبار مرتبط :
اخبار مرتبطی یافت نشد

نظرات :

ارسال نظرات
نام :
ایمیل :
متن :
ثبت انصراف
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به شرکت برق منطقه ای اصفهان می باشد
AGRA Cms