نشستهای آموزشی آشنایی با مهارت های فرزند پروری و راه های ایجاد همدلی ومدیریت رفتار زوجین
  یک شنبه 27 آبان 1397       گروه : اخبار عمومی       تعداد بازدید : 336 بار
به همت دفتر آموزش و با حضور همکاران و خانواده آنان دو نشست آموزشی آشنایی با مهارت های فرزند پروری و راه های ایجاد ...

در برق منطقه ای اصفهان برگزار شد

نشستهای آموزشی آشنایی با مهارت های فرزند پروری و راه های ایجاد همدلی ومدیریت رفتار زوجین

به همت دفتر آموزش و با حضور همکاران و خانواده آنان دو نشست آموزشی آشنایی با مهارت های فرزند پروری و راه های ایجاد همدلی ومدیریت رفتار زوجین در سالن دکتر شریعتی برق منطقه ای اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی برق منطقه ای اصفهان در نشست اول خانم دکتر بهرامی پورعضو هیأت علمی دانشگاه و روانشناس کودک و نوجوان طی سخنانی فرزندپروری را به طورکلی از نظر توقع به پرتوقع و کم توقع واز نظرنوع پاسخگویی، پاسخگو و بی اعتنا برشمرد و گفت:ترکیبات گوناگون پرتوقعی و پاسخ دهی منتهی به سبک فرزند پروری مقتدرانه ،سهل گیر و یا مستبدانه میشود.

 این عضو هیأت علمی دانشگاه  اذعان داشت : در فرزندپروری سهل گیرانه فرزندان مهرورز، پذیرا، متوقع نیستند، کنترل ندارند، اجازه تصمیم گیری به فرزند می دهند در حالیکه هنوز قادر به انجام  این کار نیست، هیچ اجباری برای یادگرفتن طرز رفتار خوب وجود ندارد و در نتیجه  فرزند این خانواده ناپخته، عدم کفایت در کنترل تکانه، غیر مطیع، پرتوقع و وابسته به بزرگترها پرورش می یابد.

خانم دکتر بهرامی پور در ادامه افزود: در فرزند پروری مستبدانه والد پرتوقع، تحکم و اجبار، زورگویی به فرزند، اطاعت بی چون وچرا، اعمال فشار و تنبیه نسبت به فرزند بوده و فرزند این خانواده  مضطرب، گوشه گیر، ناخشنود، درموقع ناکامی خشونت نشان می دهد، خشم و سرپیچی بی علاقگی به کند و کاو و جستجو، عقب نشینی در برابر سختی و چالش ها .....نتیجه آن خواهد بود.

وی گفت: در فرزند پروری مقتدرانه که منطقی و دموکراتیک نیز هست  فرزندان درخواست های معقول برای پختگی دارند صمیمیت و محبت، گوش دادن صبورانه به نظرات کودکان، مشارکت کودک در تصمیم گیری، حق رأی و انتخاب به کودک، احترام به حقوق والد و حقوق کودک وجود دارد و  فرزندان این خانواده شاد و سرحال، اعتماد به نفس بالا، مستقل و خودگردان، سوءگیری جنسیتی کمتر، رفتارهای دوستانه و یاری گرانه با دیگران، تمایل به یادگیری و تسلط بر مهارت های جدید را دارا هستند.

خانم دکتر بهرامی پور در پایان با تاکید بر  فرزند پروری مقتدرانه گفت: دستاوردهای این سبک برای والدینی که در سال های اولیه آنرا برقرار کرده اند، در سنین مدرسه عملاً راحت تر می شودو در نتیجه کودکان دبستانی توانایی بیشتر در تذکر منطقی و احترام بیشتر برای نظرات والدین دارند.استدلال والد و از سوی دیگر معلم در مورد این کودکان موثر واقع می شود.

  در نشست دوم نیز دکتر نصیری روانشناس و مشاور خانواده در خصوص همدلی گفت:با کسی هم حس شدن  ، احساس وحالت درونی دیگران را درک کردن و عقاید دیگران را پذیرفتن و رفتار خود را متناسب با شخصیت دیگران تنظیم کردن یک هوش اجتماعی است و وقتی در روابط با همسردر خانواده همدلی داشته باشیم حس اعتماد و امنیت تقویت می شود .

این مشاور خانواده همدلی را شامل عاطفی ،شناختی و شفقت و دل رحمی برشمرد و گفت: تاثیر احساس همدلی بر روابط خانوادگی اعتماد ،احساس درک شدن ،آرامش،تقویت ارتباط و در نهایت مسئولیت پذیری در روابط زناشویی خواهد بود.

وی در پایان سخنانش تاکید کرد: برای رسیدن به همدلی  به همسرتان بدون قید و شرط عشق بورزید، در مواقعی که مطابق میل شما نیست او را تحمل کنید، برای او دوست داشتنی باشید ، در مقابل او برخشم خود غلبه کرده و با او با احترام ودوستانه عمل کنید.

 


خبرنگار: رضا عارضی


اخبار مرتبط :
اخبار مرتبطی یافت نشد

© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به شرکت برق منطقه ای اصفهان می باشد
AGRA Cms