تاریخچه

تاريخچه صنعت برق اصفهان:

اصفهان امروز ما سومين شهر بزرگ و پرجمعيت ايران به شمار رفته كه تمدن كهن آن تا هزاره سوم قبل از ميلاد را در بر مي گيرد. اين شهر كه به واسطه موقعيت جغرافيايي و مختصات ويژه اقليمي اش گاه با عنوان هائي مانند نصف جهان، بهشت ثاني، پل فيروزه و دهها عنوان ديگر از آن ياد شده، در بردارنده يكي از جامعترين مجموعه هاي معماري وشهرسازي اسلامي و اقليمي دربعد منطقه اي وجهاني به شمار ميرود. يادمان باشد كه در سال  1385   (سال  2006  ميلادي) اصفهان به عنوان دومين شهر، پايتخت فرهنگي جهان اسلام معرفي گرديد و به هر روي وجود مراكز صنعتي و هنري در اصفهان به خوبي نشان مي دهد كه اين شهر و مردم آن با صنعت و صنعتگري آشنايند.

امروزه صنعت برق كشور با توجه به اهميت صنعتي اصفهان نگاه خود را بدين استان پر بار انداخته و بخش بزرگي از تأسيسات زيربنائي خود را در آن مستقر نموده است. وجود نيروگاههاي بزرگ و هزاران كيلومتر خطوط انتقال برق با وجود مراكز بسيار بزرگ و كلان صنعتي در اين استان به ويژه در سالهاي اخير و تبديل اين شهر به قطب اصلي انرژي هسته اي خودگوياي ويژگي هاي بالقوه اي است كه بر اهميت هر چه بيشتر موضوع مي افزايد.

پيشگامان توليد برق در اين خطه نيز در گامهاي نخست تنها به اتكاي آگاهي از پديده هاي نوين كه يكي از آنها نيز توليد برق به شمار مي آمد به دنبال آن رفتند.مرحوم عطاءالملك دهش در هنگام تحصيل در كالج انگليسها در هندوستان با مشاهده انرژي برق و روشنايي لامپ، به فكر ايجاد اين صنعت در اصفهان افتاد. او ده سال بعد با مراجعه به ايران به تاسيس يك كارخانه نساجي در اصفهان اقدام و بعد از آن در سال  1304   يك نيروگاه  99  كيلوواتي برق از آلمان خريداري و در سال  1306  در محل كوچه تلفنخانه مورد بهره برداري قرار داد.

اولين مكانهايي كه بعد از احداث كارخانه از برق استفاده نمودند عالي قاپو و چهل ستون بودند و به دليل اينكه مردم در آنزمان هنوز پي به مزاياي برق نبرده بودند چندان استقبالي از اين پديده نشد ولي به مرور زمان و  با شناخت اين پديده نوظهور و تا آنزمان عجيب ،تقاضاي استفاده از برق افزايش يافت.  اين رشد تقاضا در سال  1316  ايجاب نمود تا توليد برق طي ده سال  به  1900 كيلووات برسد.

در سال  1324  با مشاركت صاحبان كارخانجات نساجي و  45  نفر از سهامداران متفرقه، شركت سهامي توربين تأسيس و از سال  1325  تا سال  1329  توليد برق به  11000  كيلووات افزايش يافت.

در سال  1340  شركت سهامي كارخانجات برق جايگزين شركت توربين شد. در آبانماه  1344  شركت برق منطقه اي اصفهان تأسيس و كليه امكانات توليد و توزيع برق در اين شهر را تحويل گرفت ،همزمان با اين جابجايي مجموع توليد اسمي اين شركت به 21600  كيلووات رسيد.

شركت برق منطقه اي اصفهان بنا به نياز روز افزون مردم شروع به سرمايه گذاري ، ترميم ، توسعه و احداث تاسيسات نمود و با احداث نيروگاههاي اصفهان و سد زاينده رود  توسط وزارت نيرو ،ظرفيت  نيروگاهها تا سال 1357 بالغ بر150 مگاوات و تعداد مشتركين به 350 هزار اشتراك افزايش يافت.

 با پيروزي انقلاب اسلامي،  برق منطقه اي اصفهان  در نخستين اقدام با خلع يد از مهندسين مشاور خارجي ودردومين اقدام با خلع يد از شركت هاي پيمانكار خارجي گامهاي موثري در امر خودكفايي برداشت و با خريد  18  دستگاه پست ترانسفورماتور 63  به 20 كيلوولت بدون استفاده از مهندسين مشاور خارجي، اقدام به نصب و راه اندازي نمود كه تا سال  1364   به بهره برداري رسيد. در اين زمان ظرفيت نيروگاه اصفهان به  835  مگاوات افزايش و نيروگاه شهيد محمد منتظري نيز با ظرفيت  1600  مگاوات در دو مرحله  در سالهاي1363 و 1378 وارد مدار گرديد وظرفيت توليد به 16 برابر قبل از پيروزي انقلاب رسيد و به منظور توسعه شبكه هاي روستايي، با محور قرار گرفتن بخش كشاورزي و با تشكيل گروههاي فني با عنوان گروههاي جهاد برق رساني  ،برقرساني به روستاها گسترش يافت، بطوريكه اين اقدام توانست چهره روستاها را دگرگون و زمينه ايجاد صنايع و كشاورزي مكانيزه را فراهم نمايد.

از سوي ديگر با شروع جنگ تحميلي هشت ساله، اين شركت بنا به وظيفه شرعي و ملي خود ، به اداي دين پرداخته و علاوه بر فعاليت در جبهه كار و تلاش با اعزام همكاران جان بر كف به خط مقدم جبهه و همچنين حضور در قرارگاههاي پشتيباني در اين جبهه نيز حماسه آفريدندكه تقديم 33 شهيد ،11 آزاده و 150 جانبازگوياي اين واقعيت است.

در سال  1362  كه از طرف دولت سال برنامه ريزي ناميده شد اين شركت با جديت و اعتقاد به برنامه ريزي ضمن انجام مطالعات لازم اقدام به برآورد بار براي 10  سال آينده را فراهم نمود، عليرغم درگيري در جنگ تحميلي و تحريم اقتصادي مبادرت به تهيه تجهيزات و احداث تعداد 25 ايستگاه 63  به 20 كيلوولت جديدگرديد و متعاقبا در خلال سالهاي 68  تا  72  و در اولين دوره برنامه پنج ساله جمهوري اسلامي ايران ايستگاههاي  400  به  63   كيلوولت شهركرد ،گلپايگان و ايستگاههاي 230  به  63  كيلوولت نقش جهان، شهرضا، نشاط ، اردستان ، مباركه و توسعه و تكميل ايستگاههاي اسلام آباد و آبشار شد.

مقارن با برنامه هاي 5 ساله دوم تا چهارم دولت از سال  1372  تا  1385  اين شركت طي برنامه ريزي منسجم و با تلاش و كوشش كاركنان توانست ايستگاههاي  400  به  230 كيلوولت شمال اصفهان، چهلستون و اختصاصي ذوب آهن، همچنين 5 ايستگاه 230 به 63 كيلوولت ، 35  ايستگاه   63  به 20 كيلوولت و در مجموع  2796  كيلومتر مدار خطوط 400 ،230و63كيلوولت را احداث نمايد.

  در همين دوره  به منظور استقرار نظامهاي نوين مديريتي و ايجاد تحول در برنامه هاي سازماني شركت مبادرت به انجام فعاليتهاي ذيل نمود. :

- تغيير و اصلاح ساختار در جهت برونسپاري فعاليتهاي تصديگري دولت و ايجاد بستر خصوصي سازي .

- اخذ گواهينامه هاي ايزو - 20089001  و 14001    و  OHSAS 18000 (اوس‍س)در برق منطقه اي و شركتهاي توليد و توزيع.

- پياده سازي مدل ارزيابي  EFQM  .

- تدوين خط مشي، آرمان ،مأموريتها و برنامه استراتژيك شركت.

- استقرار كارت امتيازي متوازن (BSC)  .

- پياده سازي سيستم اتوماسيون اداري و تدوين سند راهبردي  ICT  در راستاي استقرار دولت الكترونيك.

- استقرار نظام مشاركت.

- ايجاد وب سايت و شبكه اينترانت و اتصال به شبكه پرتال استان و ارائه سرويسها و خدمات الكترونيك ‍( پورتال مشتركين و...).

- تدوين شاخصهاي بهره وري كليه واحدها و ساير پروژه هاي مديريتي

 لازم به ذکر است طبق مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی از آذر ماه 1386 شرکتهای توزيع از برق منطقه ای اصفهان منتزع گرديدند.

     در حال حاضر در مناطق تحت پوشش اين شرکت حدوداً  12  درصد برق كل كشور توليد و  11 درصد برق كل كشور مصرف مي گردد وبيش از 2 ميليون و 650 هزار مشترك  توسط 3 شرکت توزيع برق در دو استان اصفهان وچهارمحال وبختياری و40 مشترک سنگين از طريق شركت برق منطقه اي اصفهان تامين برق مي گردند.

      با عنايت به رشد متوسط 6 درصدي انرژي برق و رشد 4 درصدي تعداد مشترکين در هر سال ، شركت برق منطقه اي اصفهان ضمن سرلوحه قراردادن  سندچشم انداز  20 ساله كشور و  استان هاي حوزه فعاليت، برنامه ريزيهاي لازم را جهت پاسخگوئي مناسب به نياز مشتريان به عمل آورده است.در اين راستا طبق بررسي هاي به عمل آمده ، پيش بيني مي گردد تا سال  1400 حداکثر بار مناطق تحت مديريت برق منطقه اي اصفهان بالغ بر 6064  مگاوات گردد. به همين جهت براي تأمين نيازهاي مذكور اقدام به مطالعه و تدوين برنامه های عملياتي گرديده است. اين برنامه ها در سه بخش توليد، انتقال و فوق توزيع ،  متناسب با توسعه همه جانبه كشور و در راستاي تحقق چشم اندازسال 1404  استانهاي اصفهان و چهارمحال و بختياري در دست اجرا مي باشد.

در محدوده عملياتي شركت برق منطقه اي اصفهان 5870  مگاوات ظرفيت توليد ، 23 پست انتقال برق400 و 230 كيلوولت،143پست فوق توزيع و 9330 كيلومتر شبكه انتقال و فوق توزيع ،  انرژی برق مورد نياز مناطق تحت پوشش را تامين مي­نمايد. حداکثر بار شبكه برق منطقه اي اصفهان در تابستان 1394برابربا 4044 مگاوات بوده است و با توجه به رشد بار در شبکه تحت مديريت شرکت ؛ واحدهاي نيروگاهي ، پستهاي انتقال و فوق توزيع و خطوط ارتباطي جديد در دست اجرا مي باشد. بر اين اساس شبكه برق منطقه اصفهان در سنوات آينده ظرفيت تأمين برق مورد نياز مشتركين و متقاضيان جديد را با كيفيت مطلوب و پايداري مناسب خواهد داشت.

اهم طرحهاي مورد اشاره بدين شرح است :

احداث واحدهاي نيروگاهي جديد

نيروگاه سيكل تركيبي شرق اصفهان :  به منظور افزايش قابليت اطمينان شبكه ، بهبود و تقويت ولتاژ و تامين انرژی الکتريکی متقاضيان ومشترکين، يك نيروگاه جديد سيکل ترکيبی با ظرفيت 1000 مگاوات همراه با يك پست 400  كيلو­ولت جهت در مدار قرار گرفتن در سال 1398 در شرق اصفهان دردست اجرا مي باشد.

- تبديل نيروگاه گازي جنوب اصفهان و نيروگاه شهيد محمد منتظري  به سيكل تركيبي كه 737 مگاوات به ظرفيت توليد اضافه خواهد كرد.

بدين ترتيب ظرفيت نيروگاههای موثر در تامين برق مناطق تحت مديريت شرکت  در  سال  1399 به  7607 مگاوات  خواهد رسيد.

 

توليد انرژيهاي تجديد پذير               

شركت برق منطقه اي اصفهان با رويكرد بهره مندي ازانرژي رايگان،پاك و عاري از اثرات مخرب زيست محيطي در بخش انرژي باد اقدام به  نصب اولين توربين بادي 660 كيلو واتي در پارك صفه اصفهان  با همکاري شهرداري اصفهان در سال 1391 نمود ، همچنين نصب دکلهاي بادسنجي در مناطق مختلف  استانهاي اصفهان و چهارمحال وبختياري جهت پتانسيل سنجي انرژي باد از اهم فعاليتهاي برق منطقه اي اصفهان در اين زمينه بوده است.

در بخش انرژي خورشيدي نيزكه به عنوان بزرگترين منبع تامين نياز انرژي جهان در آينده محسوب مي گردد و با علم به اين موضوع كه تابش خورشيد در ايران بالاتر از ميزان متوسط جهاني و حدود ٣٠٠ روز آفتابي است ، در حال حاضر ظرفيت نصب شده اين نوع انرژي در استان اصفهان بيش از 1 مگا وات است كه حدود  14%  درصد كل كشور است و برق منطقه اي اصفهان با نصب 185 كيلووات سلول خورشيدي و مطالعه براي احداث 5 مگا وات برق خورشيدي در منطقه خور و بيابانك ، حركت جدي را در توسعه اين انرژي پاك و گرانبها آغاز نموده است.

نيروگاههاي مقياس كوچك

علاوه بر نيروگاههاي مذكور، براي جذب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي و در راستاي پدافند غير عامل، تاكنون مجموعاً تعداد 29 موافقتنامه احداث نيروگاه‌های پراکنده مقياس کوچک در مکان‌های مورد نظر به قدرت 498 مگاوات در استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختياری مبادله گرديده است که حدود 40 مگاوات موّلد از اين نوع  وارد مدار شده و با پيگيري‌هاي انجام شده پيش بيني مي‌گردد تا پايان سال 95 از طريق بخش خصوصي 120 مگاوات ديگر نيز از اين طريق تحويل شبكه سراسري  گردد.

احداث پستها و خطوط انتقال  400  كيلوولت

- پستهاي400  كيلوولت جديد شامل پستهاي سپاهان، داران و لردگان می باشد که پستهاي سپاهان و داران به بهره برداری رسيده و پست در حال احداث لردگان در سال 95  به بهره برداری می رسد . همچنين احداث پستهای کوهپايه ، هسنيجه و جهان بين از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی از ابتداي سال 94 کليد خورده است.  علاوه بر موارد فوق مي توان به پستهاي 400 به 63 كيلوولت نجف آباد ،شهيد منتظري و اسلام آباد اشاره نمود كه تا سال 1399 به بهره برداري خواهد رسيد.

احداث پستهاو خطوط انتقال برق 230 كيلوولت

- پست هاي230 به 63 كيلوولت GIS صفه و طالقاني که توسط کابل 230 کيلو ولت و از طريق تونل زيرزمينی به نيروگاه اصفهان متصل و تأمين برق شهر اصفهان را در وضعيت مطلوبي قرار خواهد داد . عمليات اجرايي تونل و اجرای کابل 230 کيلوولت به ترتيب در سالهای 95 و 96 آماده بهره برداري می گردد.

- پست 230 به 63 كيلوولت محتشم کاشانی به بهره برداری رسيده و پست هاي نبوی منش و مهيار در دست اجرا می باشد كه بر اساس برنامه ريزيهاي صورت گرفته به تدريج از سال 96 تا 97 آماده بهره برداری خواهد گرديد.همچنين احداث پستهای230 به 63 كيلوولت سميرم و لنجان از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی از سال 94 کليد خورده است.

- خط230 كيلوولت شهرضا به سميرم به طول تقريبی80 كيلومتر ؛برنامه ريزي لازم به منظور در مدار قرار گرفتن اين خط درسال 1397 صورت گرفته است .

- خط انتقال و كابل 230 كيلوولت و تونل زير زميني، حد فاصل نيروگاه اصفهان ،پستهاي صفه و طالقاني كه از اهميت ويژه­اي براي شهر اصفهان برخوردار است . فاز اول اين پروژه در اواخر سال 1394 و فاز دوم آن در سال 1395 به بهره­برداري مي رسد . شايان ذکر است تونل زير زمينی مخصوص كابل230 كيلوولت از طرحهای مهم صنعت برق اصفهان است که به طول 13 کيلومتر و قطر 5/2 متر در حال اجرا می باشد .

- خط 230  كيلوولت دومداره نيروگاه جنوب اصفهان به پست 230 كيلوولت مهيار به طول تقريبي 40 كيلومتر،اين پروژه در سال 93 مورد بهره برداري قرار گرفته است.

- خطوط 230 و63 كيلوولت چهار مداره نيروگاه اصفهان به پست صفه و نيروگاه اصفهان به پست شهيد نبوی منش به طول 17 كيلومتر، اين پروژه ها در سال 95 به بهره برداری خواهد رسيد.

احداث ايستگاههاي فوق توزيع

با توجه به افزايش بار شبكه در منطقه مركزي اصفهان و ساير مناطق تحت مديريت ؛ توسعه و احداث  پستهاي فوق توزيع متعددي در دست اجرا مي باشد. از جمله پستهاي فوق توزيع جديد ميتوان به پستهاي63 كيلوولت صفه، طالقاني، بزرگمهر، شهدا، چمران ، رزمندگان، قدس ، شهيد مانيان  ، شهيد ناجي ، ، نيروگاه اصفهان، مجلسي ،فولادشهر، فلارد ، مشكات ،جلال آباد ،دانش ، محمودآباد 2،ناجي آباد، شهرکهاي صنعتی بزرگ اصفهان، مباركه، آزادگان،جي ،گلپايگان 2،علم و صنعت كاشان و اتصالات مربوط به آنها اشاره كرد.

      بنابراين در مجموع ظرفيت شبكه انتقال برق اصفهان تا سال 1398 به ميزان  83 درصد و ظرفيت شبكه فوق توزيع به ميزان  52 درصد (هر سال تقريباً  10 درصد  ) افزايش خواهد يافت.

      ديسپاچينگ و مخابرات :

در حال حاضر ديسپاچينگ CAOC اصفهان، مديريت شبکه انتقال مناطق تحت پوشش برق اصفهان را بر عهده دارد و در عين حال جانشين ديسپاچينگ ملی نيز مي باشد و بر اساس نياز مي تواند مديريت شبكه برق کشور را برعهده گيرد. بعلاوه مرکز ديسپاچينگ فوق توزيع اصفهان ( RDC ) با نصب سامانه های مربوط به انتقال اطلاعات ،امكان ارسال فرامين به پستهای 63 كيلوولت زير مجموعه برق اصفهان را از راه دور خواهد داشت . اين مرکز در سال 93به بهره برداری رسيده و هم اكنون امكان كنترل 70 ايستگاه از اين مركز وجود دارد و انتظار مي رود تا سال 95 تمامي  پستهاي فوق توزيع از اين مركز قابل كنترل باشند .

همچنين به منظور بهبود وضعيت ارتباطات ،صدا ،تصوير و انتقال اطلاعات  وكنترل شبكه تاکنون 1700 کيلومتر شبکه فيبرنوری بر روی خطوط انتقال و فوق توزيع اجرا شده و صدها کيلومتر شبکه جديد نيز در حال اجرا مي باشد كه با گسترش اين شبکه ها امکانات متنوعی فراهم خواهدگرديد.

همچنين مطابق با برنامه ريزي انجام شده به منظور رويت پذيري شبكه انتقال منطقه اصفهان با استفاده از سامانه بومي ومز ،  تا سال 1396 تعداد 23 دستگاه pmu  براي اين منظور نصب خواهد شد كه با اين اقدام ، امكانات قابل توجهي به منظور تجزيه و تحليل و پايش شبكه ايجاد خواهد شد .

اميد است با اجراي طرحها و پروژه هاي مورد اشاره ، خادمين مردم در صنعت برق اصفهان بتوانند زمينه ارتقاء سطح خدمات و رشد معنوی ومادی مردم عزيز را فراهم نمايند .      

                                                                                                        روابط عمومي

                  شركت برق منطقه اي اصفهان               

 

 

تاریخ بروزرسانی: 1396/04/21
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به شرکت برق منطقه ای اصفهان می باشد
AGRA Cms