تاریخچه GIS

تاريخچه استفاده از داده هاي مکاني را مي توان مقارن با حيات بشر بر روي کره خاکي دانست. پيشرفت تکنولوژي و توسعه روشهاي نوين جمع آوري داده هاي مکاني از يک سو و افزايش نيازهاي بشر به داده هاي مکاني از سوي ديگر موجب افزايش حجم داده هاي مکاني و همچنين توسعه پردازش هاي مورد نياز بر روی داده ها گرديده است. اين امر نياز به روشهاي پيشرفته تر و کاراتر به منظور مديريت داده هاي مکاني را موجب شد. ريشه سيستمهاي اطلاعات مكاني را مي توان در پردازش رقومي دادهاي مكاني در دهه 1960 دانست.Roger Tomlinson يكي از پيشگامان در اين زمينه مي باشد كه عمده فعاليتهاي وي در زمينه پردازش داده هاي مكاني در مديريت منابع طبيعي كانادا بود. وي سرانجام در سال 1967 اولين بار نام سيستم اطلاعات مكاني را براي سيستمي كه به منظور پردازش رقومي داده هاي مكاني ايجاد كرده بود بكار برد. تقريباً در همين زمان آزمايشگاه گرافيك هاروارد روي تبديل روشهاي برهم نهي نقشه ها در آناليز هاي كارتوگرافيكي، از روشهاي سنتي به روشهاي اتوماتيك و رقومي كار مي كردند. در سالهاي بعد برخي از محققان اين آزمايشگاه به دنياي تجارت رو آوردند. يك از اين افراد Jack Dangermond بود كه انستيتو تحقيقات سيستمهاي زيست محيطي (ESRI) را در 1969 پايه گذاري كرد و اولين بسته نرم افزاري خود را در 1980 تحت نام تجاري ArcInfo ارائه كرد. يكي ديگر از محققان هاروارد David Sinton بود كه پس از ترك هاروارد در همكاري با Intergraph اين شركت را به يكي از كمپانيهاي پيشرو در زمينه استفاده از GIS در خدمات عمومي تبديل كرد. يكي ديگر از فعاليتهاي پيشگامانه در زمينه GIS فعاليت اداره آمار آمريكا جهت استفاده از كامپيوتر در توليد نقشه ها براي سازماندهي داده هاي آماري جمع آوري شده بود. از آنجائيكه كارمندان اين سازمان افراد با سطح تخصص رياضياتي بالائي بودند اولين ساختار داده توپولوژيكي با نام DIME پايه گزاري شد كه بطور وسيعي در سالهاي دهه 1970 مورد استفاده واقع مي شد.

در ایران، اولین مرکزی که به طور رسمی استفاده از سیستم اطلاعات مکانی GIS را در کشور آغاز کرد سازمان نقشه برداری کشور بود که در سال ۱۳۶۹ براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، عهده دار طرح به کارگیری این سیستم شد. این سازمان نقشه های توپوگرافی ۱:25000 از عکس های هوایی با مقیاس ۱:40000 را تهیه نموده و این فرصتی است برای تبدیل این نقشه ها به ساختارهای رقومی و تاسیس پایگاه توپوگرافی ملی که نیازهای کاربران را در زمینه  GIS برآورده می کند.

در همین راستا «شورای ملی کاربران سیستم های اطلاعات جغرافیایی» به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی و هماهنگ سازی فعالیت ها در زمینه GIS، تحلیل نیازمندی ها و همچنین بهره برداری شایسته از کلیه ظرفیت های علمی ، فنی و نیروی انسانی در راستای ایجاد و به کارگیری GIS و با توجه به وظایف سازمان نقشه برداری کشور در خصوص تدوین و ایجاد سیستم های اطلاعات جغرافیایی ملی، در دی ماه ۱۳۷۲ تاسیس گردیده است. فعالیت های اجرایی پروژه ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی در وزارت صنایع و معادن، از فروردین ۱۳۷۱ آغاز گردید.

شرکت برق منطقه ای اصفهان از سال 1379 اقدام به پیاده سازی سامانه اطلاعات مکانی (GIS) نموده است . خرید نرم افزار Smallworld و همچنین انعقاد قراردادهایی در زمینه برداشت اطلاعات ایستگاهها و خطوط صنعت برق در حوزه استانهای اصفهان و چهارمحال بختیاری اولین قدم در این راستا بوده است. در مرحله بعد نقشه های پایه 25000/1 و 2000/1 به منظور تکمیل بستر جغرافیایی نرم افزار خریداری گردید .از سال 1383 تاکنون اطلاعات شبکه در قالب قراردادهای برداشت اطلاعات و همچنین افزودن بند برداشت اطلاعات GIS  در پروژه پیمانکاران احداث و توسعه ، بروزرسانی شده و تحلیلهای مورد نیاز همکاران بر پایه اطلاعات مکانی و توصیفی کلیه تجهیزات به نرم افزار اضافه گردیده است .

برخی توسعه های اخیر در صنعت GIS:

  • پروژه طراحی تلفن هوشمند برای نقشه برداری بلادرنگ سه بعدی
 

شرکت Google در سال 2014 از پروژه طراحی تلفن هوشمند مبتنی بر سیستم عامل Android که توانایی نقشه برداری بلادرنگ و online از محیط پیرامون را دارد پرده برداری کرد. این پروژه که Tango نام دارد بسیار عظیم و جاه طلبانه است و توسط گروه پروژه ها و تکنولوژی های پیشرفته Google (ATAP)، یکی از زیربخش های شرکت Motorola که Google خریداری کرده و بر روی آن سرمایه گذاری می کند، طرح ریزی شده است.

مدیران شرکت Google می گویند که این تلفن هوشمند ابعاد اتاق ها و فضای اطراف را تنها با جایه جا کردن دستگاه تلفن در بین آنها یاد می گیرد. هدف Google از طراحی و پیاده سازی این پروژه این است که بتواند نقشه بسیار جامع و دقیقی از کل دنیا تهیه کرده تا در جهت یابی برای هر نقطه ممکن بتواند بهترین مسیر را ارائه دهد.

آقای Johnny Lee مدیر پروژه Tango می گوید که هدف این پروژه انتقال دانش فهمیدن مکان، فضا و حرکات در محیط به ابزار mobile است. در همین راستا شرکت Google، 200 نمونه اولیه از این دستگاه های هوشمند تهیه کرده و آنها را در اختیار سایر شرکت های توسعه دهنده نرم افزاری قرار داده است تا با توجه به حسگرهای خاص تعبیه شده در این دستگاه ها، نرم افزارهای مورد نیاز اعم از نقشه برداری، کاربردی، بازی ها و الگوریتم های جدید را طراحی و توسعه دهند.

 

دستگاه های هوشمند Tango با استفاده از دوربین های ردیاب حرکت و یک حسگر عمقی طراحی شده در پشت آن کار می کنند. با حرکت دادن این دستگاه، حسگرها می توانند جهات را شناسایی کرده و با استفاده از این داده ها، نقشه سه بعدی محیط اطراف را بسازند. با اینکه هدف اصلی این پروژه، تهیه نقشه داخلی محیط است اما مزایای دیگری نیز از این داده ها قابل برداشت است از جمله اینکه این پروژه می تواند در طراحی بازی های با صحنه های واقعی کمک کرده، همچنین امکان به کار گیری و جهت یابی موازی در فضاهای ناشناخته را فراهم می کند.

شرکت Google اعلام کرده که این پروژه هنوز در مراحل اولیه کار خود است و به زودی با عرضه آن به بازار میلیون ها طرفدار خواهد داشت. همچنین این شرکت بیان داشته است که در طراحی این پروژه چندین دانشگاه از جمله دانشگاه Carnegie Mellon همکاری داشته اند. شرکت Google اعلام کرده است که در مرحله اولیه عرضه، 4000 نمونه از این دستگاه با قیمت حدودی 1024 دلار ارائه خواهد گردید.

  • نقشه برداری با استفاده از پهپادها

هواپیماهای بدون سرنشین در ایران به "پهپاد" شهرت دارند که از حروف اول "پرنده هدایت پذیر از راه دور" گرفته شده است. اجزای اصلی یک پهپاد عبارت اند از: بدنه، موتور و محموله. بدنه یک پهپاد باید علاوه بر دارا بودن شرایط مناسب آیرودینامیکی،‌ طوری طراحی شود که بتواند سامانه‌های ارتباطی و محموله ها و کلیه لوازم مرتبط با مأموریت محوله‌اش را در خود جای دهد و نیز با شرایط جوی منطقه مأموریت سازگار باشد. پهپادها نیاز به نوع خاصی از موتورها دارند. منظور از محموله‌های پهپاد در واقع تجهیزات و متعلقات اضافی است که همراه پرنده برای انجام مأموریت خاصی فرستاده می‌شود که در پهپادهای شناسایی و نقشه برداری، دوربین فیلم برداری و عکس برداری می باشد.

تاریخ بروزرسانی: 1395/06/21
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به شرکت برق منطقه ای اصفهان می باشد
AGRA Cms