WebGIS
چگونه با Geoserver یک webGIS بسازیم؟

با توجه به تکنولوژي فرا گير web امروزه استفاده از اين مهم مسئله دسترسي به اطلاعات را در خارج از چار چوبهاي زماني و مکاني محيا کرده است . در خصوص اطلاعات مکاني که از ساختار پيچيده تري نسبت به ساير اطلاعات بهرمند هستند اين مهم با عنوان Web GIS شناخته ميشود که خود مقوله اي بسيار مهم و جديد مبتني بر تکنولوژي روز ميباشد . در اين مستند سعی خواهد شد به نحوه اتصال و استفاده از يکي از رایجترین Web GIS هاي Open Sorce یعنی Geoserver بپردازد .

راهنماي استفاده از Geoserver

Geoserver يکي از وب سرويسهاي متن باز است که امکان ارائه و به اشتراک گذاري داده هاي مکاني را از طريق وب فراهم مي کند. استفاده از اين نرم افزار امکان ارائه اطلاعات مکاني شامل داده هاي برداري و رستري را در فرمت هاي مختلف فراهم مي کند. اين وب سرويس با ارائه يک واسطه گرافيکي امکان مديريت داده هاي مکاني را به خوبي فراهم کرده است که در مقايسه با ديگر وب سرويس هاي مکاني به مراتب روند بهتري را دارا مي باشد و از سهولت بيشتري برخوردار مي باشد. اين وب سرويس پايگاه دادهاي مکاني نظير postgreSQL و oracle را پشتيباني مي کند. در ادامه به بررسي نحوه عملکرد اين نرم افزار پرداخته شده است. در تصوير 1 نمايي از محيط اين نرم افزار نشان داده شده است که پس از نصب و راه اندازی آن در پنل مدیریت دیده می شود.

شکل 1 – نمايي از واسطه گرافيکي نرم افزار Geoserver


اضافه کردن يک
workspace

 براي معرفي داده هاي مکاني يک workspace تعريف مي شود. با انتخاب گزينه workspace از قسمت Data، همانطور که در شکل 2 نشان داده شده است با استفاده از گزینه Add new workspaceیک workspace جدید تعریف می‌شود.

شکل 2 – اضافه کردن يک workspace جديد

در ادامه و مطابق شکل 3 با مقداردهی فیلدهای Name و Namespace URL و انتخاب گزینه Submit یک workspace ایجاد می‌شود.شکل 3 - مقداردهی فیلدها برای ایجاد یک workspace جدید

 

اضافه کردن يک Store

در ادامه و مطابق شکل 4، برای معرفی داده مکانی در قسمت stores با استفاده از گزینه Add new store و انتخاب گزینه Oracle NG می‌توان به پایگاه داده Oracle متصل شد.

شکل 4 - انتخاب گزینه Oracle NG برای اتصال به پایگاه داده Oracle

 

در ادامه مطابق شکل 5، اطلاعات مربوط براي اتصال به پايگاه داده مربوطه معرفي مي شود.

شکل 5 - معرفي اطلاعات براي اتصال به پايگاه داده

در ادامه با اتصال به پايگاه داده، امکان publish داده هاي مکاني موجود در پايگاه داده فراهم مي شود. با انتخاب گزينه publish مطابق شکل 6، بايد اطلاعات مربوط به داده مکاني در فيلد هاي در نظر گرفته شده وارد شود. اين صفحه از دو قسمت data و publishing تشکيل شده است. با انتخاب گزينه save لايه مربوطه براي ارائه در وب ايجاد مي شود.

شکل 6 – وارد کردن اطلاعات مربوط به publish داده مکاني


استفاده از Layer Preview به منظور ارائه داده مکاني

در نهايت در قسمت Layer Preview مي توان لايه هاي ايجاد شده را بر اساس استاندارد هاي WMS و WFS ارائه کرد. در شکل 7 انواع فرمت هاي متناظر با هر يک از استاندارد ها که توسط Geoserver پشتيباني مي شود، آورده شده است.

شکل 7 – انتخاب گزينه Layer Preview و ارائه داده مکاني در فرمت هاي مختلف

در شکل 8 نمايي از ديتاي مکاني که بر اساس استاندارد WMS و فرمت JPEG در مرورگر نشان داده شده است.

شکل 8- نمايي از ديتاي مکاني در مرورگر

در شکل 9 نیز بااستفاده از OpenLayers نمایشی از داده آورده شده است که امکان Zoom و دریافت مختصات داده‌ها با کلیک روی آن ارائه شده است. این نرم افزار امکان نمایش tiled را نیز فراهم کرده است.

شکل 9 – نمايش داده با استفاده ازOpenlayares

علاوه بر اين در اين وب سرويس امکان دريافت داده مکاني برداري را در فرمت GML و SHP فراهم کرده است.

تاریخ بروزرسانی: 1394/08/06
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به شرکت برق منطقه ای اصفهان می باشد
AGRA Cms