وبینار مدیریت محترم عامل به مناسبت روز ایمنی و آتش نشانی

وبینار مدیریت محترم عامل به مناسبت روز ایمنی و آتش نشانی

 

 

EREC
تاریخ بروزرسانی: 1399/07/21
تشریح فعالیت ها و اقدامات کمیته ایمنی و بهداشت شغلی شرکت:

همزمان با روز ایمنی و آتش نشانی تشریح شد

فعالیتها و اقدامات کمیته ایمنی و بهداشت شغلی برق منطقه ای اصفهان

با نزدیک شدن به هفتم مهرماه "روز ایمنی و آتش نشانی" که همانا یادآور رشادت و از خود گذشتگی آتش‌نشانان صنعت نفت در هفتمین روز مهرماه سال ۱۳۵۹، مقارن با نخستین روزهای دفاع مقدس، در حفاظت از تاسیسات این صنعت بود برآن شدیم تا گفتگویی با کارشناس مسئول ایمنی و بهداشت حرفه ای شرکت انجام دهیم آنچه در پی می آیدحاصل این گفتگو است.

به گزارش روابط عمومی برق منطقه ای اصفهان مهندس حسینعلی اکبری کارشناس مسئول ایمنی و بهداشت حرفه ای شرکت با اشاره به تاریخچه ایمنی در جهان و کشور گفت: با گذشت یک قرن از تشکیل سازمان بین المللی کار (ILO) و در اولویت قرارگرفتن مبانی ارتقای ایمنی و بهداشت محیط کار از سوی آن سازمان، همچنان شاهد طیف گسترده‌ای از بلایای طبیعی و حوادث شغلی هستیم که هر سال کارگران جهان آثار زیان‌بار صدها میلیون حادثه و بیماری شغلی را تحمل می‌کنند .

مهندس اکبری افزود: بر اساس آمار سازمان بین المللی کار سالانه 78/2 میلیون کارگر از حوادث شغلی و بیماریهای ناشی از کار جان خود را از دست میدهند و 374 میلیون کارگر نیز دچار از کارافتادگی موقت و دائم می شوند که این حوادث علاوه بر بار مالی و هزینه‌های پنهان اقتصادی، موجب رنج و دردهای انسانی ناشی از پیامدهای ناگوار و غیر قابل اندازه‌گیری می‌شود و این موضوع، زمانی بیشتر ناراحت‌کننده و تأسف برانگیز می شود که نیک می‌دانیم، اغلب حوادث و بیماری‌های شغلی قابل پیشگیری است.

کارشناس مسئول ایمنی و بهداشت حرفه ای برق منطقه ای اصفهان اذعان داشت : سازمان بین‌المللی کار، هشدار داده است مرگ هر نیروی کار، به طور مستقیم یک میلیارد تومان به اقتصاد هر کشوری آسیب می‌زند و با مرگ هر کارگر، حدود 6000 روز کاری نیز از بین می‌رودو این در حالی است که با بکار بستن موازین ایمنی و بهداشت حرفه ای در کشورمان از سال 1389 تا 1396 شاهد کاهش 69 درصد مرگ و میر ناشی از کار در ایران بوده ایم که ضمن ارتقاء سلامت نیروی کار سبب رشد اقتصاد کشور نیز بوده است.

وی عنوان نمودند : در بررسی حوادث ناشی از کار در کشور ، سقوط از ارتفاع رتبه اول ، برخورد با جسم سخت رتبه دوم و برق گرفتگی در رده سوم جای دارد لذا آمار صدرالاشاره ما را ملزم به رعایت اصول ایمنی و بهداشت محیط کار نموده و اهمیت و جایگاه HSE را در سازمان ها بیش از پیش گوشزد می نماید .

مهندس اکبری اضافه کرد: بر این اساس و در قالب کمیته ایمنی و بهداشت شغلی برق منطقه ای اصفهان که بصورت ماهیانه در سطح مدیران میانی و کارشناسی برگزار می گردد اهم فعالیت های HSE این شرکت شامل: تشکیل کارگروه آتش نشانی شرکت و اتخاذ تصمیمات تخصصی پیرامون تجهیزات و سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک و دستی شرکت ، هماهنگی جهت اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار و انجام معاینات دوره ای بمنظور تعیین سطح سلامت کارکنان شرکت و پیمانکاران، تدوین شیوه نامه همسان سازی روشنائی ، رنگ دیوارها و ..... ایستگاههای انتقال و فوق توزیع از دیدگاه روانشناسی و بر اساس استانداردهای روز دنیا ، تهيه ليست مشمولين البسه ، تهيه و تأييد نمونه البسه و تهيه و تحويل لباس كار كاركنان و تهيه بيمه مسئوليت مدني كارفرما در قبال اشخاص ثالث و ..... می باشد.

وی در ادامه به فعالیت های دیگر HSE این شرکت منجمله : استقرار و پیاده سازی نرم افزار جامع ايمني ، بهداشت و محيط زيست جهت مكانيزه نمودن فعاليت های HSE در شرکت و ورود داده ها و اطلاعات در نرم افزار، ويرايش نظامنامه لباس كار كاركنان و اخذ مصوبه هیئت محترم مدیره ، برگزاری آزمون اپراتوری جهت همکاران شاغل در ایستگاههای انتقال و فوق توزیع بصورت سالیانه ، هماهنگی با جمعیت هلال احمر جهت برگزاری دوره های آموزشی کمکهای اولیه و امداد جهت همکاران در شرکت و ..... ، پیگیری جهت تعیین ردیف بودجه برای ایمنی ، بهداشت و محیط زیست در شرکت از طریق شرکت توانیر ، پیگیری چارت سازمانی ایمنی ، بهداشت و محیط زیست جهت تشکیل دفتر HSE در شرکت های برق منطقه ای از طریق شرکت توانیر ، عضویت در کار گروه های تخصصی بهداشت ، ایمنی و محیط زیست شرکت توانیر ، تدوین و تکمیل شاخص های HSE شرکت توانیر ، مشارکت در انجام ممیزی سیستم های مدیریتی و دریافت گواهینامه مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بر اساس استاندارد OHSAS 18001 و گواهینامه مدیریت زیست محیطی بر اساس استاندارد ISO 14001 و تدوین فعالیت های نظارتی HSE شرکت و ترسیم شرح وظایف کارفرما ، مشاور ، ناظر ، پیمانکار و کارشناسان HSE در سه بخش : ایمنی ، بهداشت و محیط زیست اشاره کرد.

مهندس اکبری در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های مستمر و شبانه‌روزی یکایک کارکنان صنعت برق ، شرکت برق منطقه ای اصفهان و به خصوص همکاران شاغل در مدیریت HSE ، از مدیران همه شرکت‌ها و واحدهای صنعت برق اعم از دولتی و غیردولتی درخواست نمود با بهره‌گیری از توانمندی‌های ارزشمند سرمایه انسانی، تدابیر و اقدام‌های لازم را برای تحقق موارد فوق به‌کار گیرند و یقین داشته باشند تلاش‌ها و رشادت‌هایشان نزد خدای متعال و مردم عزیز ایران محفوظ و ماندگار خواهد بود. انشاالله

تاریخ بروزرسانی: 1399/07/13
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به شرکت برق منطقه ای اصفهان می باشد. استفاده از مطالب سایت با ذکر نام شرکت بلامانع می‌باشد.
AGRA Cms v 5.0.1