بیست و هشتمین همایش ایمنی

بيست و هشتمین همايش ايمني شرکت برق منطقه اي اصفهان در سطح ملی و با حضور شرکت های برق منطقه ای ، شرکت های توزیع نیروی برق ، دانشگاهها و مراکز علمی و صنایع سنگین استان اصفهان ، با هدف ارتقای فرهنگ HSE و کاهش حوادث انسانی و تجهیزاتی و افزايش ايمني فردي در پستهاي فوق توزيع و انتقال با حضور مهندس مقیمی ( مدیرکل دفتر مدیریت بحران ، پدافند غیر عامل و HSE  وزارت نیرو ) و با حفظ پروتکل های بهداشتی به صورت "وبینار" برگزارشد .

      به گزارش روابط عمومي برق منطقه اي اصفهان در اين همايش ، مهندس رسول موسي رضايي مديرعامل اين شركت گفت: از همکاران عزیز خواهشمندم موضوعات و مسایل ایمنی را در راس کارهای خود قرار دهند چراکه فعالیتهای صنعت برق زمانی مفید خواهد بود که بدون حادثه باشد.

   مدیرعامل برق منطقه ای اصفهان افزود: همکاران باید تلاش کنند  تنور ایمنی همیشه گرم بوده و  ایمنی  و رعایت اصول آن باید در زندگی همه افراد ساری و جاری باشد چراکه این مسئله بسیار مهم و قابل توجه است .

    مهندس موسی رضایی با ابراز خوشوقتی از عدم وجود حادثه جانی طی 2 سال گذشته در شرکت ادامه داد: در حوزه ایمنی هرگونه هزینه ای سرمایه گذاری است وهمکاران باید نسبت به خرید تجهیزات ایمنی با کیفیت خوب و تامین لوازم ایمنی فردی و گروهی خودحساس باشند.

    در ادامه مهندس مقیمی مدیرکل دفتر مدیریت بحران ، پدافند غیر عامل و  HSE  وزارت نیرور طی سخنانی گفت: شرکت برق منطقه ای اصفهان در تمام زمینه ها بلاخص حوزه HSE یک شرکت پیشرو است که از مهندس موسی رضایی و همکارانشان که توجه خاص و ویژه ای به این حوزه دارند تشکر می کنم .

  مدیرکل دفتر مدیریت بحران ، پدافند غیر عامل و  HSE  وزارت نیرو ادامه داد: در بحث ایمنی هزینه ها بیشتر از سرمایه گذاری است که هزینه ها شامل درمانی،  بیمارستانی و غرامت است و در این قسمت هزینه های غیر مستقیم شامل صدمات  خانواده بعد از  مصدومیت یا فوت شخص ، هزینه های قانونی و دادگاه ،  استخدام و آموزش نیروی جدید  و خدشه دار شدن اعتبار سازمان 4 یا 5 برابر هزینه مستقیم است.

  وی ادامه داد:  یکی از بالا ترین سرمایه های سازمان توجه به دستور العمل های ایمنی و نبودن حادثه در صنعت برق است و چنانچه مستحضر هستید با وقوع اتفاق برای یک شخص برای سایر همکاران نیز کاهش انگیزه و کم کاری اتفاق می افتد .

  مهندس مقیمی ارتباط سه حوزه بهداشت ، محیط زیست  و ایمنی را از مواردی دانست که باید توسط همه رعایت گردد وتلاش برای حفظ و نگهداری سرمایه های مالی و انسانی صنعت برق وظیفه تک تک  همکاران  بلاخص  همکاران حوزه  HSE شرکت ها است .

 

  سپس پروفسور ایرج محمدفام استاد تمام دانشگاه ابن سینای همدان و مولف 17 کتاب  و بیش از یکصد مقاله در مجلات تخصصی درخصوص بهداشت محیط کار و ایمنی سخنان خود راتحت عنوان:  عوامل موثر بر رفتار های نا ایمنی و راهکار های کاهش آن با تأکید بر فرهنگ سازی ایمنی ارائه داد وگفت: فعالیتهای صنعت برق سه خصوصیت دارند که از لحاظ ایمنی شاخص ترهستند یکی بحث مأموریت های کاری و رانندگی و خودرو است که جان کارکنان را تهدید می کند دوم حوادث سقوط از ارتفاع که باعث مرگ و میر می شود و سوم برق به عنوان یک انرژی است که اگرخطایی انجام شود آخرین خطا خواهد بود و برق رحم ندارد .

  پروفسور محمد فام در ادامه با تأکید بر توجه بیشتر به بحث ایمنی افزود : کشور هایی که امروزه به بحث ایمنی و توجه به دستورالعمل های آن بی توجه هستند هزینه های گزافی را پرداخت می کنند و در دنیای رقابتی امروز اجتناب از زیان است که باعث حفظ سازمانها و ماندن در این عرصه میشود .

  استاد تمام دانشگاه ابن سینای همدان افزود: در بحث حوادث ، اتفاق افتادن حوادث دور از ذهن نیست ولی آنچه نباید باشد تکرار حادثه است که باید کم یا تمام شود .

  وی ادامه داد: حوادث یا انسان ساخت است یاطبیعی، که از میان 7 حادثه مهم دنیا که ازسال 1986 تاکنون اتفاق افتاده است بیشتر آنها حوادث طبیعی مثل زلزله ، سونامی و بهمن بوده است ولی حادثه انسان ساخت چرنوبیل با بیش از 200 هزار کشته چندین برابر 6 حادثه طبیعی دیگر تلفات داشته است .

  این استاد دانشگاه اضافه کرد: برآورد حوادث ناشی از کار در یک بازه 10 ساله 86 تا 96 سازمان تأمین اجتماعی جدای از تلفات 1200 نفر نیروی انسانی که داشته است ، حدود 250 هزار روز از دست رفته نیروی کار داشته ایم که فاجعه مالی حوادث را مشخص می کند .

  پروفسور محمد فام اذعان داشت: شاخص حوادث و شاخص اقتصادی کشورها رابطه معنا داری باهم دارند و کشورهایی که شاخص حوادث بالایی دارند از لحاظ شاخص اقتصادی بسیار پایین هستند و بالعکس کشورهایی که از لحاظ اقتصادی سرآمد دنیا هستند کشورهایی هستند که از لحاظ شاخص حوادث بسیار کم حادثه و یا بدون حادثه بوده اند .

  وی گفت: عامل اصلی حوادث رفتار های نا ایمن هستند که این رفتار ها یا آگاهانه است که تخلف بوده و در حوزه برق نیز کمابیش وجود دارد و یا رفتار های نا ایمن سهوی است و هر2 نوع آن در حوزه ایمنی ابزار هایی دارند که باید به آن توجه شود .

  پروفسور محمد فام در پایان سخنانش عوامل موثر در ایجاد حادثه در محل کار را میان بر زدن در کار ، اعتماد بنفس کاذب ،  شروع بدون آموزش کافی و نداشتن پلان مناسب برای شروع کار دانسته و گفت : درکشور های پیشرفته با آموزش باورها ،  نگرشهای افراد را تغییر داده و منجر به تغییر فرهنگ افراد میشوند که نتیجه آن یک محیط کار بدون حادثه خواهد بود .

  بنابراین گزارش همایش مذکور شامل 8 محور: ایمنی و آموزش در برق منطقه ای اصفهان ،ایمنی و فعالیتهای مهندسی در احداث و بهره برداری از ایستگاههای انتقال و فوق توزیع ،عوامل زیان آور و حوادث در ایستگاههای انتقال و فوق توزیع ،شناسایی، پردازش و طبقه بندی ریسک ها در برق منطقه ای اصفهان،سیستم مدیریت HSE و آخرین دستاوردها ، نقش طب کار در سلامت کارکنان شرکت،مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در صنعت برق و ایمنی انبار تجهیزات الکتریکی ، مکانیکی و ساختمانی بوده است .

  این گزارش حاکیست: از 11 مقاله ارسالی از دانشگاهها ، مراکز آموزشی ، شرکت های برق منطقه ای ، شرکت های توزیع نیروی برق و همکاران شرکت به دبیرخانه همایش پس از داوری دو مقاله تحت در ادامه دومقاله پذیرفته شده با موضوع بررسی امنیت سایبری سیستم های کنترل از منظر پدافند غیرعامل و ارائه راهکارهایی جهت کاهش اثرات تهدیدات و تکنیک های تست نفوذ جهت ایمن سازی ics ارائه گردید .

شایان ذکر است : در بیست و هشتمین همایش ایمنی شرکت برق منطقه ای اصفهان ، حوادث صنعت برق مورد تجزیه و تحلیل کارشناسی قرار گرفته و ضمن تشریح حوادث ، از تجربیات خبرگان بمنظور پیشگیری از حوادث و عدم تکرار حوادث مشابه استفاده شد و بدلیل وجود بیماری کووید 19 و بمنظور رعایت پروتکل های بهداشتی، بصورت " وبینار " برگزار گردید.

 در پایان مراسم نیز از برگزیدگان ایمنی شرکت برق منطقه ای اصفهان تقدیر و لوح تقدیر همایش  به نمایندگان آنان اهداء گردید .

تاریخ بروزرسانی: 1400/08/11
وبینار مدیریت محترم عامل به مناسبت روز ایمنی و آتش نشانی

وبینار مدیریت محترم عامل به مناسبت روز ایمنی و آتش نشانی

 

 

EREC
تاریخ بروزرسانی: 1399/07/21
تشریح فعالیت ها و اقدامات کمیته ایمنی و بهداشت شغلی شرکت:

همزمان با روز ایمنی و آتش نشانی تشریح شد

فعالیتها و اقدامات کمیته ایمنی و بهداشت شغلی برق منطقه ای اصفهان

با نزدیک شدن به هفتم مهرماه "روز ایمنی و آتش نشانی" که همانا یادآور رشادت و از خود گذشتگی آتش‌نشانان صنعت نفت در هفتمین روز مهرماه سال ۱۳۵۹، مقارن با نخستین روزهای دفاع مقدس، در حفاظت از تاسیسات این صنعت بود برآن شدیم تا گفتگویی با کارشناس مسئول ایمنی و بهداشت حرفه ای شرکت انجام دهیم آنچه در پی می آیدحاصل این گفتگو است.

به گزارش روابط عمومی برق منطقه ای اصفهان مهندس حسینعلی اکبری کارشناس مسئول ایمنی و بهداشت حرفه ای شرکت با اشاره به تاریخچه ایمنی در جهان و کشور گفت: با گذشت یک قرن از تشکیل سازمان بین المللی کار (ILO) و در اولویت قرارگرفتن مبانی ارتقای ایمنی و بهداشت محیط کار از سوی آن سازمان، همچنان شاهد طیف گسترده‌ای از بلایای طبیعی و حوادث شغلی هستیم که هر سال کارگران جهان آثار زیان‌بار صدها میلیون حادثه و بیماری شغلی را تحمل می‌کنند .

مهندس اکبری افزود: بر اساس آمار سازمان بین المللی کار سالانه 78/2 میلیون کارگر از حوادث شغلی و بیماریهای ناشی از کار جان خود را از دست میدهند و 374 میلیون کارگر نیز دچار از کارافتادگی موقت و دائم می شوند که این حوادث علاوه بر بار مالی و هزینه‌های پنهان اقتصادی، موجب رنج و دردهای انسانی ناشی از پیامدهای ناگوار و غیر قابل اندازه‌گیری می‌شود و این موضوع، زمانی بیشتر ناراحت‌کننده و تأسف برانگیز می شود که نیک می‌دانیم، اغلب حوادث و بیماری‌های شغلی قابل پیشگیری است.

کارشناس مسئول ایمنی و بهداشت حرفه ای برق منطقه ای اصفهان اذعان داشت : سازمان بین‌المللی کار، هشدار داده است مرگ هر نیروی کار، به طور مستقیم یک میلیارد تومان به اقتصاد هر کشوری آسیب می‌زند و با مرگ هر کارگر، حدود 6000 روز کاری نیز از بین می‌رودو این در حالی است که با بکار بستن موازین ایمنی و بهداشت حرفه ای در کشورمان از سال 1389 تا 1396 شاهد کاهش 69 درصد مرگ و میر ناشی از کار در ایران بوده ایم که ضمن ارتقاء سلامت نیروی کار سبب رشد اقتصاد کشور نیز بوده است.

وی عنوان نمودند : در بررسی حوادث ناشی از کار در کشور ، سقوط از ارتفاع رتبه اول ، برخورد با جسم سخت رتبه دوم و برق گرفتگی در رده سوم جای دارد لذا آمار صدرالاشاره ما را ملزم به رعایت اصول ایمنی و بهداشت محیط کار نموده و اهمیت و جایگاه HSE را در سازمان ها بیش از پیش گوشزد می نماید .

مهندس اکبری اضافه کرد: بر این اساس و در قالب کمیته ایمنی و بهداشت شغلی برق منطقه ای اصفهان که بصورت ماهیانه در سطح مدیران میانی و کارشناسی برگزار می گردد اهم فعالیت های HSE این شرکت شامل: تشکیل کارگروه آتش نشانی شرکت و اتخاذ تصمیمات تخصصی پیرامون تجهیزات و سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک و دستی شرکت ، هماهنگی جهت اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار و انجام معاینات دوره ای بمنظور تعیین سطح سلامت کارکنان شرکت و پیمانکاران، تدوین شیوه نامه همسان سازی روشنائی ، رنگ دیوارها و ..... ایستگاههای انتقال و فوق توزیع از دیدگاه روانشناسی و بر اساس استانداردهای روز دنیا ، تهيه ليست مشمولين البسه ، تهيه و تأييد نمونه البسه و تهيه و تحويل لباس كار كاركنان و تهيه بيمه مسئوليت مدني كارفرما در قبال اشخاص ثالث و ..... می باشد.

وی در ادامه به فعالیت های دیگر HSE این شرکت منجمله : استقرار و پیاده سازی نرم افزار جامع ايمني ، بهداشت و محيط زيست جهت مكانيزه نمودن فعاليت های HSE در شرکت و ورود داده ها و اطلاعات در نرم افزار، ويرايش نظامنامه لباس كار كاركنان و اخذ مصوبه هیئت محترم مدیره ، برگزاری آزمون اپراتوری جهت همکاران شاغل در ایستگاههای انتقال و فوق توزیع بصورت سالیانه ، هماهنگی با جمعیت هلال احمر جهت برگزاری دوره های آموزشی کمکهای اولیه و امداد جهت همکاران در شرکت و ..... ، پیگیری جهت تعیین ردیف بودجه برای ایمنی ، بهداشت و محیط زیست در شرکت از طریق شرکت توانیر ، پیگیری چارت سازمانی ایمنی ، بهداشت و محیط زیست جهت تشکیل دفتر HSE در شرکت های برق منطقه ای از طریق شرکت توانیر ، عضویت در کار گروه های تخصصی بهداشت ، ایمنی و محیط زیست شرکت توانیر ، تدوین و تکمیل شاخص های HSE شرکت توانیر ، مشارکت در انجام ممیزی سیستم های مدیریتی و دریافت گواهینامه مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بر اساس استاندارد OHSAS 18001 و گواهینامه مدیریت زیست محیطی بر اساس استاندارد ISO 14001 و تدوین فعالیت های نظارتی HSE شرکت و ترسیم شرح وظایف کارفرما ، مشاور ، ناظر ، پیمانکار و کارشناسان HSE در سه بخش : ایمنی ، بهداشت و محیط زیست اشاره کرد.

مهندس اکبری در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های مستمر و شبانه‌روزی یکایک کارکنان صنعت برق ، شرکت برق منطقه ای اصفهان و به خصوص همکاران شاغل در مدیریت HSE ، از مدیران همه شرکت‌ها و واحدهای صنعت برق اعم از دولتی و غیردولتی درخواست نمود با بهره‌گیری از توانمندی‌های ارزشمند سرمایه انسانی، تدابیر و اقدام‌های لازم را برای تحقق موارد فوق به‌کار گیرند و یقین داشته باشند تلاش‌ها و رشادت‌هایشان نزد خدای متعال و مردم عزیز ایران محفوظ و ماندگار خواهد بود. انشاالله

تاریخ بروزرسانی: 1399/07/13
 • کل: 3588967
 • امروز: 499
 • آدرس: اصفهان - چهارباغ بالا - شرکت برق منطقه ای اصفهان
 • تلفن : 9-36244002-031
 • ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه 7 - 16
 • دورنگار: 36244022-031
 • کد پستی: 8173756840
 • صندوق پستی:81465-948
 • پست الکترونیک: info@erec.co.ir
 • تلفن روابط عمومی: 36277522 - 031
 • شبکه اجتماعی سروش
 • شبکه اجتماعی ایتا
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به شرکت برق منطقه ای اصفهان می باشد. استفاده از مطالب سایت با ذکر نام شرکت بلامانع می‌باشد.
AGRA Cms v 5.0.1